Jak urządzić miejsce do pracy i nauki w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, albo wybierają opcję freelancera. Taki sposób pracy ma swoje dobre i złe strony. Na pewno ogromnym plusem jest możliwość zaoszczędzenia czasu na dojazdy, a niejednokrotnie samodzielne ustalanie sobie godzin pracy. Daje to dużą swobodę, ale stanowi również pułapkę dla tych, którzy nie potrafią zarządzać swoim czasem. Początkujące osoby mają bardzo trudno, ponieważ muszą stworzyć rutynę, dzięki której zapanuje ład i porządek. Bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego miejsca do pracy. Sprawa jest stosunkowo prosta w przypadku posiadania dużego mieszkania, gdzie możemy sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia i przystosować je do pracy. Problem pojawia się, jeżeli mieszkamy na niewielkiej przestrzeni lub dzielimy ją z innymi osobami.

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu.

Żeby efektywnie pracować powinniśmy stworzyć miejsce specjalnie do tego przeznaczone. Nie ma znaczenia, czy taki kącik stworzymy w sypialni, salonie czy przedpokoju, ważne jest żeby zachować kilka podstawowych zasad. Po pierwsze strefa pracy musi być wyraźnie oddzielona od strefy odpoczynku. Nie zaleca się, żeby biurko do pracy stało blisko łóżka Jeżeli dzielimy mieszkanie z innymi ważne, żeby zadbać o to, że stworzone miejsce do pracy należy tylko do nas i nie dzielimy się tą powierzchnią z nikim. Takie zaznaczenie granicy stwarza porządek i ułatwia pracę. Nie musimy za każdym razem, kiedy siadamy do pracy poświęcać czasu na przystosowywanie przestrzeni dla siebie, bo właśnie przed chwilą ktoś inny z niej korzystał. Kolejnymi rzeczami, o których warto pamiętać jest strona praktyczna, ale również estetyczna kącika do pracy. Zacznijmy od zakupienia odpowiedniego biurka i mebli. Nie trzeba nikogo przekonywać, że nie powinno być za duże ani za małe. Biurko jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu będziemy mogli pracować w komforcie. Ostatnio bardzo modne są lekkie biurka w stylu skandynawskim, bez zbędnych, ciężkich szuflad. Źle dobrane nie tylko nie zapewni nam komfortu pracy, ale długie godziny spędzone przy nim przyczynią się do chorób kręgosłupa oraz oczu. Kolejnym ważnym elementem jest krzesło. Powinno być wygodne, najlepiej z funkcją regulowania wysokości i podłokietnikami. Jak już wybraliśmy biurko i krzesło trzeba je odpowiednio ustawić. Należy unikać ustawiania biurka przy oknie, męczące dla oczu jest również ustawienie monitora do okna, ponieważ odbija się od niego światło. Najlepszą opcją jest prostopadłe ustawienie biurka do okna w taki sposób, żeby nie zasłaniać sobie światła. Jeżeli nie mamy innej możliwości, jak postawienie biurka przy oknie warto zadbać o rolety, intensywne światło oślepia i bardzo męczy wzrok. Kiedy mamy już ustawione biurko, dopasowane krzesło, monitor zamontowany dobrze jest stworzyć sobie odpowiedni porządek na biurku tak, żeby wszystko miało swoje stałe miejsce. Na rynku jest wiele gadżetów, które w łatwy sposób pomogą stworzyć i utrzymać porządek. Dobrze jest też pamiętać, żeby pomocnicze sprzęty, takie jak np. drukarka były w zasięgu ręki. Dodatkowe wstawanie co jakiś czas jest rozpraszające i potrafi zdezorganizować pracę. Tak urządzone miejsce do pracy pozwoli nam na małej powierzchni cieszyć się kawałkiem własnej przestrzeni, które ułatwi nam pracę w domu.

Podsumowanie.

Wiele osób preferuje pracę i naukę w domu, w miejscu gdzie czują się najlepiej i najbezpieczniej. Niesie to za sobą pewne niebezpieczeństwa, ponieważ dom kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem a nie z pracą. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu rozwiązanie. Trzeba się jednak do tego przygotować i stworzyć kawałek przestrzeni, w której będziemy tylko pracować. Pozwoli to oddzielić strefę pracy od strefy relaksu. Jest to niezmiernie ważne dla zachowania równowagi między pracą a odpoczynkiem. Wymaga to trochę wysiłku, szczególnie na początku, ale jak widać da się, gdyż coraz częściej ta opcja jest wybierana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *