Buty do wody

Aby pobyt nad wodą był tylko i wyłącznie przyjemny, warto się do niego dobrze przygotować. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w buty do wody, dzięki którym nie będziemy narażenie na kamieniste dno lub żadne przedmioty, które mogłyby nas zranić w bose stopy.

Przebywanie nad wodą, zarówno na piaszczystej, jak i kamienistej plaży to przyjemność, ale również sporo niebezpieczeństw, które na nas czyhają w najmniej spodziewanych momentach. W trakcie spaceru nad brzegiem morza czy wchodząc do wody możemy zranić się ostrymi muszelkami, kamieniami, częściowo zakopanymi puszkami czy nawet kawałkami szkła. Noszenie butów do wody i na plaży jest więc w dużym stopniu rozwiązaniem zapewniającym nam bezpieczeństwo. Zdecydowanie będzie bezpieczniej niż chodzenie po piasku bosymi stopami. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by w bosą stopę mocno się zranić. A to może zepsuć nam kolejne tygodnie wakacji, lata i urlopu. Rany na stopach, nawet jak są dosyć niewielkie, goją się długo, utrudniają chodzenie, co szczególnie latem może być mocno uciążliwe.

Rodzaje butów do wody

Jeszcze do niedawna większość użytkowników plaż i kąpielisk nie miała zbyt wiele do wyboru w kwestii obuwia. Najczęściej więc nosiliśmy klapki, japonki lub lekkie sandały. Dziś producenci obuwia sportowego oferują nam szeroki wybór, jeśli chodzi o buty do wody. Każdy więc może wybrać takie obuwie, które będzie w stu procentach dopasowane do jego potrzeb i oczekiwań. Specjalnie zaprojektowane buty do wody i na plażę są bardzo wygodne, wykonane z dobrych jakościowo materiałów, dopasowują się do stopy, a jednocześnie pozwalają jej oddychać. Co więcej, są wykonane z takich tworzyw, w których można bez problemu wchodzić do wody. Nie ma więc obaw, że się rozkleją, zniszczą czy w jakikolwiek inny sposób ulegną uszkodzeniu. Buty do wody są bardzo dobrą osłoną naszych stóp przed kłującym żwirkiem, ostrymi kamykami, śliskimi nawierzchniami, zanieczyszczeniami, a także drobnymi skorupiakami, na których nadepnięcie zdecydowanie nie należy do przyjemnych. Buty do wody dostępne są w wielu modelach, wzorach i rozmiarach. Szeroki jest wybór zarówno w przypadku obuwia dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Materiały na buty do wody

Buty do wody mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, które mają jeden wspólny mianownik – są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zniszczenia, a także mają właściwości ochronne. Najtańszą formą butów do wody są buty gumowe w całości wykonane z gumy. Mają one jednak ażurową powierzchnię, która pozwala skórze oddychać. Nie zawsze są wygodne, nie nadają się też na zbyt długie spacery, jednak na zwykłe plażowanie będą zdecydowanie w sam raz. Nieco lepszym rozwiązaniem i zdecydowanie bardziej trwałym są buty do wody z pianki neoprenowej. Są bardziej elastyczne i wygodne od butów gumowych czy z tworzywa sztucznego, a jednocześnie wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci i solidnie wykonane. Doskonale sprawdzają się do chodzenia po wodzie. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również specjalistyczne buty do wody z miękką podeszwą, której zaletą jest przede wszystkim zwiększona przyczepność. Można w nich bezpiecznie chodzić po nierównym, kamienistym dnie. Świetnie sprawdzają się także w przypadku uprawiania  różnych sportów wodnych, między innymi windsurfingu czy żeglarstwa. Buty do wody mogą mieć różne modele, być wsuwane, bez zapięcia, zapinane na zamki, rzepy czy wiązane na sznurówki. Wybór jest naprawdę spory, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przymierzenie i sprawdzenie kilku różnych rodzajów obuwia, dzięki czemu sami możemy ocenić, w których najlepiej się czujemy i które są dla nas najbardziej wygodne. Buty do wody najczęściej nie zachwycają wyglądem, ale też nie wygląd jest w ich przypadku najważniejszy. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę podczas przebywania nad wodą. Kwestia designu jest w tym przypadku zdecydowanie drugorzędna.

Kiedy warto zabrać ze sobą buty do wody?

Buty do wody przydadzą się szczególnie na bardzo kamienistych plażach, które są pełne uroku i niezwykłych uroków, jednak mają jedną wadę – chodzenie po nich jest uciążliwe, męczące i często bardzo bolesne. Podobnie jest w przypadku żwirowych wybrzeży. Drobne kamyczki ładnie wyglądają i pierwsze kroki po nich są nawet przyjemnym masażem dla stóp. Jeśli jednak wybieramy się na dłuższy spacer, chodzenie z bosymi stopami zdecydowanie nie będzie przyjemne i taka wyprawa nie pozostawi dobrych wspomnień. O buty do wody warto zadbać, gdy wybieramy się na zagraniczne wyjazdy, na plaże, które są nie tylko piaszczyste, ale również występują na nich powszechnie różne morskie żyjątka. Przykładowo na plażach w Chorwacji można spotkać mnóstwo jeżowców, na których nadepnięcie jest bardzo bolesne, ale nie tylko. Kolce jeżowców są wypełnione jadem, który jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Może powodować problemy z sercem i układem oddechowym. Noszenie specjalnych butów do wody z mocną, solidną i odporną podeszwą ochroni więc nasze stopy przed uszkodzeniami i poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *