Podlewanie trawnika porady

Kto z nas nie lubi odpoczywać otoczony piękną, soczystą zielenią. Z tego powodu tak często wokół własnych domów, czy na działkach staramy się stworzyć zielone trawniki. Do tego jeszcze drewniana altanka, kilka klombów kwiatów i mamy idealne miejsce do odpoczynku od codzienności. Pielęgnowanie trawników jednak wcale nie jest taką prostą czynnością Należy je odpowiednio nawadniać i przycinać. Dopiero wtedy cieszą oko i dają przestrzeń do odpoczynku.

Jak podlewać trawnik?

Żeby cieszyć się piękną soczystą trawą należy pamiętać o dostarczeniu jej odpowiedniej ilości wody. W przypadku trawy ważna jest systematyczność i stała intensywność nawadniania. Żeby ułatwić sobie zadanie można zamontować zegar mechaniczny przy naszym systemie nawadniania, trzeba ustawić go zgodnie z potrzebami , a on będzie już automatycznie odmierzał czas przeznaczony na podlewanie trawnika. Stare metody podlewania trawnika, gdzie wykorzystujemy wąż ogrodowy i po prostu podlewamy trawnik, ciągle są stosowane, ale skuteczność takiego sposobu jest wątpliwa szczególnie dlatego, że woda nie ma szans rozłożenia się równomiernie, co w przypadku trawników jest bardzo ważne. Poza tym zdecydowanie bardziej sprawdzają się nowe technologie, które zostały opracowane właśnie po to, żeby podlewanie było bardziej efektywne. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj zraszacze. Mamy do wyboru zraszacze ręczne i stacjonarne. Zraszacze ręczne zakładamy po prostu na końcówkę węża. Można regulować sposób zraszania obracając ją w różne strony- jest tutaj kilka możliwości , zarówno intensywne podlewanie, jak i bardzo delikatna mgiełka. Zraszacze stacjonarne zaś montowane są w ogrodach na stałe.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych.

Zraszacze nie tylko ułatwiają pracę, ale również zapewniają równomiernie rozłożony strumień wody, dzięki czemu uzyskujemy jednorodny efekt dla całego trawnika.

Jest kilka rodzajów zraszaczy

  • Zraszacze ręczne, zakładane po prostu na końcówkę węża. Mają możliwość regulowania intensywności przepływu wody aż do mgiełki. Występują w postaci dyszy lub pistoletu. Jest to najtańsze rozwiązanie, łatwe do zamontowania i rozmontowania. Należy jednak pamiętać, że potrzebujemy złączek do węża, żeby podłączyć dyszę lub pistolet. Poza tym musimy znaleźć czas na podlewanie ogrodu, ponieważ wąż sam się nie przemieści i trzeba wykonać podlewanie ręcznie.
  • Zraszacze stacjonarne, montowane na stałe w wybranych częściach ogrodu. Nie wymagają one ciągłego sterowania ręcznego. Można go zainstalować w wybranym miejscu w ogrodzie i cieszyć się przerwą, podczas gdy nasz trawnik będzie w tym samym czasie nawadniany. Tutaj także mamy możliwość dopasowania zraszacza do naszego ogrodu. Są zraszacze nawadniające obszar w kształcie okręgu, ale i takie, które nawadniają obszar prostokątny. Warto zadbać o to, żeby zraszacz miał możliwość zmiany kierunku zraszania, ale również możliwość ustawienia wielkości kropel.
  • Zraszacze montowane do instalacji nawadniających. Jest to system zraszaczy dostosowanych do potrzeb trawnika lub ogrodu. W jego skład mogą wchodzić zraszacze wynurzalne lub niewynurzalne, mikrozraszacze.

Podsumowanie

Możliwości nawadniania trawnika jest wiele, ale najskuteczniejsze to różnego rodzaju zraszacze. Pozwalają one na dokładne i celowe podlewanie całego obszaru, dzięki czemu trawnik wygląda świeżo a całość jest dobrze nawodniona. Wśród ofert zraszaczy zawsze wybierzemy coś dla siebie, przedział cenowy jest bardzo szeroki, więc  jeżeli jesteśmy początkującymi posiadaczami trawnika nie musimy od razu wydawać fortuny na sprzęt. Z czasem możemy zacząć inwestować w coraz lepsze i nowocześniejsze rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *